11 maja, 2021

Używane jest dobre!

Nie od dziś wiadomo, że jako ludzie generujemy niezliczoną ilość odpadów, śmieci i substancji szkodliwych. Wyniki badań przeprowadzane przez ekspertów są niesłychanie alarmujące. Jeżeli w porę nie opamiętamy się i nie zaczniemy dbać o zmniejszenie generowania substancji szkodliwych, długo rozkładających się plastikowych tworzyw czyli po prostu śmieci, wkrótce będziemy musieli przyzwyczaić się do widoku wysypisk śmieci za oknem.

Recykling, Less Waste i Zero Waste – czyli krótko o tym jak staramy się być bardziej eko

O ile słowa recykling prawdopodobnie nie trzeba już nikomu tłumaczyć, to popularne ostatnio terminy typu less waste i zero waste, wciąż są dla wielu z nas zagadkowe. W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego termin Less Waste oznacza mniej odpadów, Zero Waste natomiast zero odpadów. Ruchy less waste i zero waste są co raz bardziej popularne, jednak jak zastosować te zasady w codziennym życiu? Pokrótce chodzi o to, żeby postarać się generować jak najmniej odpadów. Jak to zrobić? Można zacząć w prosty sposób od zmiany kilku nawyków – rezygnacja z plastikowej słomki w restauracji, zakup porządnej wielorazowej torby ekologicznej, bawełnianej lub z tworzywa pochodzącego z recyklingu i użytkowanie jej podczas codziennych zakupów, picie wody z filtra zamiast butelkowanej w plastikowych opakowaniach – to tylko kilka przykładowych łatwych do zastosowania w codziennym życiu zasad, które w skali całego roku naprawdę spowodują znaczne zmniejszenie generowania odpadów. Jak jednak ma się to do biznesu zajmującego się sprzedażą maszyn używanych? Wyjaśnimy to pokrótce w dzisiejszym artykule.

Drugie życie maszyny używanej

Zakup nowej maszyny do obróbki drewna, czy to okleiniarka, piła, centrum obróbcze czy jakakolwiek technologia, wiąże się z produkcją całkowicie nowego urządzenia, składającego się z wielu narzędzi, podzespołów i elementów obudowy. Nowa maszyna grupy Homag najczęściej pracuje u klienta nieprzerwanie przez kilka do nawet kilkunastu lat. Po tym czasie wielu klientów podejmuje decyzję o wymianie maszyny na nową, z wielu powodów – ponieważ obecna maszyna nie jest na tyle wydajna by nadążyć za zwiększoną przez lata produkcją, być może niezbędna jest klientowi nowsza technologia lub inne usprawnienia, które gwarantuje jedynie zakup nowego urządzenia. Tutaj pojawia się pytanie co zrobić z dotychczasową maszyną? Czy producentowi pozostaje jedynie utylizacja i złomowanie maszyny, ponieważ po kilkunastu latach pracy jest ona już całkowicie wyeksploatowana? Niekoniecznie.

Wybieraj używane, czyli Less Waste w Twoim zakładzie produkcyjnym

Maszyny grupy Homag są narzędziami tak dobrej jakości, że po przeprowadzeniu gruntownego remontu będą w stanie posłużyć kolejnemu klientowi przez kolejne kilka, a nawet kilkanaście lat. Wiele elementów maszyny wystarczy jedynie wyczyścić, zakonserwować czy odświeżyć, ponieważ nawet przy wieloletniej pracy nie podlegają one znacznemu zużyciu (jak np. elementy obudowy). W Strefie CNC dbamy o to, aby wyremontowana maszyna używana posłużyła kolejnemu klientowi przez długie lata. W tym celu typujemy wszystkie elementy wymagające wymiany na nowe, a w kolejnym etapie przeprowadzamy remont generalny.

Dzięki takim działaniom po kilku miesiącach intensywnej pracy naszego zespołu, przy współpracy z serwisem HOMAG Polska, jesteśmy w stanie zaoferować klientowi pełnowartościowe urządzenie, o stanie takim jak nowe urządzenie marki HOMAG. W ten sposób ponownie wprowadzamy do użytku maszynę, która będzie pracować u nowego klienta przez długi czas. Dzięki temu nie ma konieczności złomowania używanej maszyny, a zamiast kilku ton odpadów, generujemy jedynie te powstałe w wyniku wymiany zużytych części. Czy nie jest to idealne wpisanie się w ideę Less Waste?

#lesswaste #ekofriendly #csr

Następna aktualność

Bądź zawsze na bieżąco!

Zapisz się do Naszego Newslettera